Bezpieczna zima przedszkolaka

Zima , zima , zima pada, pada śnieg! Dzieci bardzo lubią zimę i zabawy na śniegu. Jest to jednak okres, w którym musimy szczególnie zadbać i ich bezpieczeństwo.

*Przyzwyczajaj dziecko do noszenia odblaskowych elementów nie tylko podczas drogi do przedszkola, ale także zabaw na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że śnieg, mgła czy zachmurzenie znacznie ograniczają widoczność, a śliska powierzchnia utrudnia kierowcom hamowania.

*Utrwalaj z dzieckiem(przy każdej okazji) zasady przechodzenia przez jezdnię w dozwolonych miejscach. Dawaj przykłady bezpiecznych zachowań  swoim postępowaniem np. nigdy nie przebiegaj przez ulicę. . Koniecznie wytłumacz dziecku jakim zagrożeniem dla niego i innych może być  zabawa na jezdni i chodniku.

*Wybieraj z dzieckiem odpowiednie miejsce do jazdy na łyżwach, nartach i sankach. Przypominaj, że nie bawimy się na zamarzniętych zbiornikach wodnych, rzeczkach, kanałach, blisko drogi lub ścieżki rowerowej.

*Wytłumacz dziecku zasady poruszania się na stoku i lodowisku:

-jeździmy w tym samym kierunku co pozostali uczestnicy zabawy,

– nie jeździmy w poprzek lodowiska, stoku czy górki, na górce przedszkolnej zjeżdżamy pojedynczo

-pod górkę wchodzimy brzegiem stoku , na górce przedszkolnej, wchodzimy schodami z boku,

*Kupując sanki wybieraj takie, aby dziecko miało kontrolę  nad ich kierunkiem jazdy. Sanki powinny być solidne.

*Wybieraj górki o małym nachyleniu. Górka powinna być pokryta śniegiem, a nie oblodzona, sprawdź, czy na trasie zjazdu nie ma wystających korzeni lub kamieni.

*Zakładaj dziecku kask ochronny. Podczas wypadków na sankach  czy nartach najczęściej dochodzi do urazów głowy.

*Uświadom dziecku, że rzucając śnieżkami staramy się celować w nogi lub tułów, nigdy nie w głowę, lepiąc śnieżki, kulki nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami loduj czy kamykami, bo można kogoś zranić czy okaleczyć, nigdy nie rzucamy Snieżkami w nadjeżdżające pojazdy.

 *Zwracaj uwagę jak dużym zagrożeniem zwłaszcza podczas odwilży mogą być zwisające sople.

*Ubieraj dziecko odpowiednio do pogody. Na śniegu sprawdza się nieprzemakalne kurtki i spodnie lub kombinezony, nieograniczające ruchów  ciepłe rękawiczki i buty na nie śliskiej  podeszwie. Pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka kremem ochronnym.