PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

Nowy rok szkolny zaczynamy 3 września

Pierwszego dnia do przedszkola należy przynieść :

 • kapcie, najlepiej zapinane na rzepy, z białą podeszwą, podpisane ;
 • poduszkę i  kołderkę, piżamę;
 • ubrania na zmianę podpisane – zostawiamy w szatni w woreczku:
 • przytulankę, która będzie stanowić „kawałek domu” i pomoże znieść rozstanie z mamą;
 • paczkę chusteczek higienicznych;
 • paczkę chusteczek nawilżających;

Pozostałe informacje uzyskacie Państwo na zebraniu z rodzicami we wrześniu.

Rodzice w procesie adaptacyjnym:

Powodzenie adaptacji dziecka w przedszkolu w bardzo dużej mierze zależy od postaw rodziców wobec niego. Zachodzi wyraźny związek pomiędzy postawami wychowawczymi rodziców a przystosowaniem się dziecka do warunków życia w grupie społecznej jaką jest przedszkolna grupa rówieśnicza.

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu:

 • Kupujcie wraz z dzieckiem wszystko to, co będzie potrzebne do przedszkola: kapcie, kocyk, poduszkę itd. Bardzo ważne dla dziecka jest posiadanie własnych rzeczy, przyniesionych z domu. Każdy z przedmiotów będzie stanowił jego cząstkę.
 • Nie wyręczajcie dziecka w czynnościach samoobsługowych. Pozwalajcie na samodzielność, a wręcz przyzwyczajajcie do niej. Samodzielne próby ubierania się, załatwiania potrzeb fizjologicznych, mycie rąk, to umiejętności, które bardzo ułatwią funkcjonowanie w przedszkolu.
 • Okazujcie zadowolenie i uznanie dla każdego przejawu samodzielności dziecka. Motywacja wzmacnia się, jeśli podkreśla się sukces dziecka.
 • Organizujcie dziecku doświadczenia związane z przebywaniem bez rodziców, z innymi dorosłymi i dziećmi (u członków rodziny, znajomych) dobrze byłoby, żeby dziecko doświadczyło, że rodzice zostawiają je na krótki czas pod czyjąś opieką ale zawsze wracają.
 • Proponujcie dziecku zabawę w „przedszkole”. Pobawcie się z dzieckiem, zaproponujcie określone formy zajęć. Zwracajcie uwagę na zachowanie przy stole podczas posiłków, poćwiczcie czynności samoobsługowe, połóżcie się na materacu, aby odpocząć w ciągu dnia, poczytajcie dziecku bajkę. Organizacja dnia zbliżona do ramowego  rozkładu dnia w grupie ułatwi dziecku wejście w rytm dnia przedszkolnego.

 

 

Wskazówki dla rodziców, których dziecko właśnie rozpoczęło regularne uczęszczanie do przedszkola.

 • W pierwszych dniach pobytu w placówce w miarę możliwości odbieraj dziecko  wcześniej (po obiedzie). Brak poczucia czasu sprawia, że pobyt w nowym miejscu może się wydawać dziecku bardzo długi;
 • Pozwalajcie dziecku zabrać  ulubioną zabawkę, namiastkę domu ułatwi przetrwanie rozłąki z najbliższymi;
 • Nie składajcie obietnic wcześniejszego odbioru, jeśli wiecie, że jest to niemożliwe;
 • Nie zabierajcie go z powrotem do domu, jeśli dziecko rozpacza przy rozstaniu. Uległość w takiej sytuacji utwierdzi dziecko w przekonaniu, ze łzami będzie mogło wymusić zachowanie, jakich oczekuje. Zaufajcie paniom w przedszkolu. Na pewno poradzą sobie z płaczącym dzieckiem, zajmując się nim, skierowując uwagę na ulubioną zabawę, zabawki;
 • Stosujcie zasadę szybkiego pożegnania , wydłużanie tego momenty może spowodować roztkliwiane się dziecka i chęć powrotu do domu;
 • Zakładajcie dziecku wygodny strój, łatwy do zdjęcia, rozpinanie np. guzików w spodniach, gdy zachodzi potrzeba skorzystania z toalety, może skończyć się w wiadomy sposób, a to jest powód do silnego  stresu;
 • Podtrzymujcie i utrwalajcie umiejętności w zakresie samoobsługi;
 • Nie wypytujcie co działo się w przedszkolu, na początku dziecko może nie chcieć mówić o wydarzeniach przedszkolnych. Okażcie cierpliwość w oczekiwaniu aż zacznie samo rozmawiać o kolegach, o tym, co robiło w przedszkolu.